Feng Shui kuchyně


Feng shui spojuje kuchyň se zdravím a blahobytem. Pokud si tyto dva faktory dáme do souvislosti s rolí kuchyně, jakožto „srdcem domácnosti“, pak je zřejmé, že jakékoliv feng shui problémy v této místnosti mohou mít výrazný vliv na celou vaší rodinu.

Zde je pár tipů, jak vylepšit feng shui v této důležité části vašeho domova:

 • Dobré hospodaření znamená dobré feng shui. K udržení té nejlepší možné energie dbejte na to, aby vaše kuchyň zářila čistotou. Přeplněná a špinavá kuchyň bude mít strnulou a špinavou energii, která narušuje kvalitu a výživové hodnoty vašich jídel. Špatná strava poté negativním způsobem ovlivňuje vaši schopnost pracovat a dobře si vydělávat.
 • Přebytek skladovaného jídla ve spižírně nebo v lednici se může stát rušivým faktorem, pokud jeho množství zdaleka překračuje potřeby vaší rodiny. Staré, nečerstvé jídlo má starou a zatuchlou energii – dokonce i když do doby projití ještě zbývají měsíce či roky.
 • Dobrá výživa znamená dobré feng shui. Zkuste proto do vašeho jídelníčku přidat více zdravých a přírodních jídel – zvláště čerstvé ovoce a zeleninu. Dívejte se na nezdravé jídlo jako na haraburdí, kterým ucpáváte své tělo a možná budete příště schopni odolat dalšímu koláčku či sáčku brambůrek.
 • Sporák, který není v dobrém stavu, naznačuje problémy ve finanční oblasti. Jestliže kterákoliv část sporáku nefunguje, nechte ji opravit, co nejdříve to bude možné.
 • Nepoužívaný sporák naznačuje nevyužité zdroje nebo přehlížené příležitosti. Pokud nemáte ve zvyku sporák používat, vařte si na něm alespoň vodu na čaj. Čas od času by se také místo neustálého používání mikrovlnky měla využít i trouba.
 • Pokud stojíte během vaření čelem ke zdi, vaše záda jsou nechráněná, což je pozice, která je ve feng shui považována za slabou. Řešením může být zavěšení zrcadla na zeď tak, abyste při vaření viděli, co se děje za vámi.
 • Oheň a voda spolu navzájem bojují, proto je velice důležitá vzájemná pozice sporáku a dřezu. Jejich umístění přímo proti sobě by mohlo vést k hádkám a konfliktům v rodině. Tento problém lze vyřešit umístěním něčeho zeleného mezi ně, například zelený kobereček nebo živou rostlinu. Energii kuchyně může rovněž oslabit, pokud spolu sporák a dřez těsně sousedí. V tomto případě lze taktéž doporučit umístit mezi ně něco zeleného.
 • Sporák je symbolem bohatství, tudíž je důležité udržovat silnou energii ohně. Dřevo živí oheň, proto je dobré umístit v blízkosti sporáku rostliny.
 • Čerstvé květiny přinášejí do kuchyně povznášející energii. Doporučuje se umístit mísu s ovocem, vázu s květinami nebo živou rostlinu na kuchyňský stůl, okenní římsu nebo kamkoliv, kde to bude možné. (Ve feng shui nemají suché rostliny žádnou energii, proto se nedoporučují, pokud je nemožné, abyste měli v kuchyni živé rostliny, potom můžete použít umělé, ale výsledek nebude zdaleka tak silný).
 • Neboť devítka znamená ve feng shui číslo síly a pomeranče symbolizují štěstí, můžete do své kuchyně vnést energii štěstí pomocí devíti co možná největších, nejkulatějších a nejvíce oranžových pomerančů, které lze umístit do mísy ve středu místnosti, nad sporák nebo do nejprázdnějšího rohu kuchyně. Vždy mějte nějaké pomeranče v zásobě, takže když z mísy jeden odeberete, můžete ho ihned nahradit dalším tak, aby celkový počet byl vždy devět. Ujistěte se, že jako první odebíráte starší pomeranče, takže žádný z nich neshnije nebo nevyschne. Pokud něco není dobré k jídlu, není to dobré ani pro feng shui.
 • Když je vaše feng shui kuchyně čistá, zářivá a vlídná, poté je srdce vašeho domu vyplněno dobrým feng shui. Péče a pozornost, kterou věnujete na zkrášlení této důležité části vašeho domova, vytváří mocnou a pozitivní energii, která podporuje zdraví a prosperitu celé vaší rodiny.