Feng Shui obývací pokoj

Feng shui chápe obývací pokoj jako místnost příležitosti. Když vám starý kamarád nebo soused nečekaně zaklepe na dveře, potom je obývací pokoj jednou z prvních místností, které nově příchozí spatří. Je to místnost příležitosti a potenciálu, ve které se spojuje několik aspektů života včetně kariéry a vztahů. V dobře navrženém obývacím pokoji bude mít váš host pocit jistoty, co se týká vás, ale i jeho pobytu ve vašem domě.

Je zde několik základních věcí, které můžete udělat, abyste si vytvořili harmonický feng shui obývací pokoj:

  • První důležitou věcí je pozice židlí a pohovek. V ideálním případě by měly být umístěny čelem ke dveřím nebo by alespoň neměly být zády k nim. Lidé sedící ve feng shui obývacím pokoji by měli být vždy schopni vidět na dveře, aniž by se museli otáčet. Sedadla by měla být rozmístěna do osmiúhelníku nebo kruhu.
  • Ve feng shui obývacím pokoji by měl být dostatek světla. Tmavé rohy a zákoutí by měly být prosvětleny kombinací jasných barev, rostlin, zrcadel nebo světel. To k nim přitáhne energii Čchi, která by jinak těmito místy neprotékala. Je důležité, aby mohla Čchi protékat celým prostorem obývacího pokoje, mezi nábytkem a rovněž v rozích.
  • Televize nebo jiné kovové objekty, jejichž elektromagnetické pole narušuje tok Čchi, by neměly být umístěny ve středu feng shui obývacího pokoje. Ideálním centrem pokoje je krb., jemuž by mělo být podřízeno rozmístění nábytku. Je důležité, aby obývací pokoj poskytoval vhodnou atmosféru pro konverzaci a aby se v něm lidé cítili pohodlně a odpočatě.
  • Dalším důležitou součástí feng shui obývacího pokoje jsou zrcadla. Strategicky umístěné zrcadlo má spoustu výhod – přináší více světla do temnějších míst a odráží v sobě symbolický element. Zrcadlo může rovněž obývací pokoj opticky zvětšit nebo může být umístěno tak, abychom v jeho odrazu viděli z vybraného místa na dveře. Pokud má váš obývací pokoj nevhodný tvar, umístěte zrcadla tak, abyste nasměrovali tok Čchi po celém pokoji.
  • Stůl v obývacím pokoji symbolizuje zdraví, a tudíž by měl být čistý a upravený. Tím, že na něj postavíme živé květiny nebo rostliny můžeme rovněž přispět ke zdraví kolem sedících.
  • Tok energie Čchi ve vašem feng shui obývacím pokoji lze podpořit výtvarným dílem, kresbou či pokojovou rostlinou se zakulacenými listy.
  • Obývací pokoj by dle feng shui neměl být přeplněn nejrůznějšími věcmi. Nepokoušejte se sem za každou cenu vtěsnat příliš mnoho nábytku.
  • Ve feng shui obývacím pokoji bychom se měli snažit o dosažení rovnováhy mezi mužskou energií Yin a ženskou energií Yang. Toho lze docílit umístěním ženských elementů, jako například podušek na zem, polštářků na pohovku nebo čerstvých rostlin do středu stolu. Na paměti bychom měli mít, že feng shui neuznává sušené rostliny a nedoporučuje jejich použití při výzdobě obývacího pokoje. Výzdoba obývacího pokoje ve stylu feng shui má podporovat pocit klidu a relaxace. Rozložení nábytku v obývacím pokoji by mělo být pokud možno více intimní, nejlépe kruhové. Nábytek by neměl být přitlačen přímo na stěny a oblast k sezení by měla být uspořádána takovým způsobem, aby se hosté cítili pohodlně a seděli čelem ke dveřím.
  • Vchod do obývacího pokoje by měl být čistý, dostatečně osvětlený a bez zbytečných věcí, které by znesnadňovaly průchod Čchi. Nikdy neumisťujte zrcadlo přímo proti dveřím do obývacího pokoje, aby nebylo Čchi odraženo zpět. Nezavěšujte smutné obrázky nebo fotografie tak, aby byly první věcí, kterou uvidíte při vstupu do obývacího pokoje. Místo toho sem umístěte fotografie zachycující šťastné chvilky nebo milovanou osobu. Vaše nálada se tak zlepší vždy, když do tohoto pokoje vkročíte.